ΑΙ, Αι, αι

Πήγαινε κάτω

ΑΙ, Αι, αι

Δημοσίευση από Admin Την / Το Παρ Φεβ 06, 2015 5:18 pm

Ο ΚΑΡΟΤΕΝΙΟΣ ΠΑΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ

Ήταν να μην πάρει την απόφαση ο Καροτένιος για την αποκριάτικη στολή. Από το πρωί ούτε λεπτό δεν κάθεται ήσυχος.

- Πάμε Πειραιά, πάμε Πειραιά, φωνάζει και τραβάει τη Μαριορή από τη φούστα.

- Και γιατί να πάμε στον Πειραιά; Είναι καιρός για βόλτες; Είσαι και αρρωστούλης, του λέει εκείνη.

- Μια χαρά είμαι. Θα είμαι όμως καλύτερα αν αγοράσω τη στολή μου!

- Α, μάλιστα. Για τη στολή ξεσηκώθηκες. Ο Πειραιάς όμως τι δουλειά έχει;

- Δε θυμάσαι τι στολή θέλω;

- Ναι, το θυμάμαι. Πειρατής. Ε, και;

- Μα ο Πειραιάς είναι λιμάνι. Πού αλλού να βρω τον πειρατή μου; Και το λέει και η λέξη: Πειρ-αιάς, πειρ-ατής!

- Πολύ ωραία σου τα μαθαίνουν στο σχολείο σου τα ελληνικά. Δηλαδή ο πειρατής βγαίνει από τον Πειραιά; Σαν να λέμε και το κουνουπίδι είναι από το κουνούπι και το ψαλίδι ψάλλει;

- Δεν ξέρω τι σημαίνουν τα κουνουπίδια και τα ψαλίδια. Ξέρω μόνο τι σημαίνει για μένα να πάρω τη στολή μου!

Τι να κάνει και η Μαριορή; Μια και δυο στον Πειραιά για τη στολή. Πηγαίνουν στο ένα μαγαζί, πηγαίνουν στο άλλο, ανεβαίνουν σκάλες, κατεβαίνουν σκάλες. Βρήκαν επιτέλους τον πειρατή!

Βάζει ο Καροτένιος τη στολή και τρέχει στον καθρέφτη.

Καμαρωτός καμαρωτός, δε χορταίνει την καινούρια του εικόνα. Παίρνει πόζα, σηκώνει τη μαχαίρα ψηλά  και αρχίζει τα τραγούδια:

- Είμαι πολύ ωραίος, βεβαίως βεβαίως! Είμαι πειρατής, Πειραιώτης πειρατής!

Θα τα πιω και θα χορέψω γιατί το `χω ρίξει έξω,

όμορφα σεμνά κι ωραία γιατί είμαι απΆ τον Περαία!

Διαβάζω το κείμενο και σημειώνω όλα τα αι.

Γράφω τις λέξεις που λείπουν στις παρακάτω προτάσεις:

Ο Καροτένιος θέλει να πάει στον ....................................

Θα αγοράσει εκεί μία στολή ............................................

Παρέα με τη Μαριορή ................................. στο ένα μαγαζί, ................................ στο άλλο.

Σκάλες ..............................................., σκάλες ..................................................

Αγοράζει επιτέλους τη στολή, τη φοράει και τραγουδά:

- Είμαι πολύ ......................................., βεβαίως βεβαίως! Είμαι πειρατής, ......................................... πειρατής!
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 766
Registration date : 31/10/2007

http://mikrateratakia.forumotion.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης