ΤΟ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΟΥ

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Απ: ΤΟ ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ROSE Την / Το Δευ Μαρ 19, 2018 8:15 pm

Άλσος Νέας Σμύρνης Επεξεργασία
Το Άλσος Νέας Σμύρνης έχει έκταση 50 στρεμμάτων και ο χώρος ορίζεται από τις οδούς Ελευθερίου Βενιζέλου, Εφέσου, Κορδελιού και Πατριάρχου Ιωακείμ Γ. Το Άλσος της Νέας Σμύρνης αποτελείται από δέντρα, δασικά κυρίως (χαλέπιος Πεύκη, κουκουναριά, πεύκη τύπου Θάσου, κυπάρισσος κλπ.) σε ποσοστό περίπου 20% και δέντρα καλλωπιστικά σε ποσοστό σχεδόν 20%.Επίσης, το μεγαλύτερο μέρος του συγκεκριμένου χώρου πρασίνου καλύπτεται από υπόροφο θαμνών (βιβούρνο, αβουτήλο, μυόπωρο, πυράκανθος). Σήμερα, τα κωνοφόρα αποτελούν το 60% περίπου του φυτικού δυναμικού. Το φυτικό υλικό του Άλσους χαρακτηρίζεται σχεδόν από μονοκαλλιέργεια και ξηρόφυτο πράσινο φυτεμένο σε πολύ μεγάλη πυκνότητα. Αν και τα τελευταία χρόνια ο ξηροφυτικός χαρακτήρας έχει αλλοιωθεί λόγω αρδεύσεως με αυλάκια. Δύο συντριβάνια συμπληρώνουν την αρχιτεκτονική του άλσους προσθέτοντας και το στοιχείο του νερού. Ολόκληρη η έκταση του Άλσους καλύπτεται από περίφραξη με σιδηρά κιγκλιδώματα.
ROSE
Δευτεράκι
Δευτεράκι

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Registration date : 07/02/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από LOLSUGAR Την / Το Δευ Μαρ 19, 2018 8:23 pm

LOLSUGAR
Τεταρτάκι
Τεταρτάκι

Αριθμός μηνυμάτων : 93
Registration date : 08/02/2018

Δημοσίευση από Α η ομορφη Την / Το Δευ Μαρ 19, 2018 10:18 pm

Η Νέα Σμύρνη είναι μια μεγάλη και πράσινη πόλη. Παλιότερα έμοιαζε με εξοχή, αλλά τώρα έχουν χτιστεί πολλά σπίτια. Επειδή έχει πολύ πράσινο το οικοσύστημα της έχει πολλά έμβια ζώα και φυτά. Έχει σκύλους, γάτες, ποντίκια και πολλά πουλιά. Στο μπαλκόνι μου έρχονται πολλά πουλάκια, σπουργίτια και άλλα και μια φορά είχαν έρθει χελιδόνια. Έχει και πολλά έμβια φυτά, πολλά πεύκα, νεραντζιές, ελιές, λεύκες, πολλούς διαφορετικούς θάμνους και στους κήπους τριαντάφυλλα και άλλα χρωματιστά λουλούδια. Παλιά η Νέα Σμύρνη είχε και αρκετούς φοίνικες, αλλά αρρώστησαν. Απέναντι από το σπίτι μου έχει ένα πολύ ψηλό κυπαρίσσι και λεύκες. Το οικοσύστημα αποτελείται και από αυτά που δεν έχουν ζωή, τα άβια, το χώμα, τον αέρα, το νερό, τον ήλιο.

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Α η ομορφη
Τεταρτάκι
Τεταρτάκι

Αριθμός μηνυμάτων : 98
Registration date : 07/02/2018

Δημοσίευση από Admin Την / Το Τρι Μαρ 20, 2018 1:46 am

Μπράβο σε όλους! Εξαιρετικές οι εργασίες που ανεβάσατε!

Προσοχή όμως Paoyolo, αυτή η Νέα Σμύρνη που ανέβασες δεν είναι η δική μας!!!
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 763
Registration date : 31/10/2007

http://mikrateratakia.forumotion.com

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Τρι Μαρ 20, 2018 12:53 pm

Προσοχή όμως Paoyolo, αυτή η Νέα Σμύρνη που ανέβασες δεν είναι η δική μας!!!
ΜΑΡΙΟΡΗ
Τεταρτάκι
Τεταρτάκι

Αριθμός μηνυμάτων : 460
Registration date : 21/11/2007

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης