ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2018 - ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ

Πήγαινε κάτω

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2018 - ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Παρ Σεπ 14, 2018 4:37 pm

Παρασκευή, 14/9/2018

Ολοκληρώθηκε η πρώτη εβδομάδα της σχολικής χρονιάς.
ΜΑΡΙΟΡΗ
Πεμπτάκι
Πεμπτάκι

Αριθμός μηνυμάτων : 583
Registration date : 21/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2018 - ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Τρι Σεπ 25, 2018 12:15 pm

ΔΕΥΤΕΡΑ, 24/9

ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΤΡΙΤΗ

1. Γράφω στο πράσινο τετράδιο αντιγραφής "παπί" και ζωγραφίζω την εικονίτσα που κόλλησε εκεί η δασκάλα μου.

2. Εξασκούμαι στην ανάγνωση στη σελίδα 12 του βιβλίου Γλώσσας.

3. Εξασκούμαι στους αριθμούς από το 1 - 5 (μετράω πράγματα πόσα είναι)

4. Δίνω στους γονείς μου το έντυπο με το νέο πρόγραμμα.
ΜΑΡΙΟΡΗ
Πεμπτάκι
Πεμπτάκι

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Τρι Σεπ 25, 2018 12:44 pm

ΤΡΙΤΗ, 25/9

1. ΓΛΩΣΣΑ:

- Γράφω στο κίτρινο τετράδιο αντιγραφής "τα τα τα". Πατάω πρώτα μια φορά πάνω σ' αυτά που έγραψε η δασκάλα. Στην τελευταία γραμμή γράφω το όνομά μου. Για να μην τσακίζουν οι γωνίες του τετραδίου μου, τις στερεώνω με συνδετηράκια. Θυμάμαι να κρατώ σωστά το μολύβι και να γράφω από πάνω προς τα κάτω και από αριστερά προς τα δεξιά.

-Συμπληρώνω τη φωτοτυπία με το "παπί" που μου έδωσε η δασκάλα μου και τη φέρνω αύριο στο σχολείο με τη μπλε πλαστική θήκη.

-Εξασκούμαι στην ανάγνωση στη σελίδα 13 του βιβλίου Γλώσσας.

-Παίζω ένα ψηφιακό παιγνίδι για να μάθω να γράφω "παπί"

παπί.htm
Λήψη
https://sites.google.com/site/prwtakia/glossa/pou-einai-o-ares/%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%AF.htm?attredirects=0&d=1

2. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: Δουλέψαμε στο Τετράδιο Εργασιών. Μάθημα 4, σελ. 16 και 17. Κάνω εξάσκηση στους αριθμούς από το 1 ως το 5 με το ψηφιακό παιγνίδι του Υπουργείου Παιδείας: ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
http://ts.sch.gr/repo/online-packages/dim-mathimatika-a-b/d04/cd/maths/startup.swf

3. ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ: (Τα βιβλία και τα τετράδια εργασιών αυτού του μαθήματος μένουν στο σχολείο για να μειώνεται το βάρος της σχολικής τσάντας). Σήμερα ασχοληθήκαμε με τη σελίδα 10 του βιβλίου και εξασκηθήκαμε στο αριστερά - δεξιά. Η έννοια αυτή είναι δύσκολη για τα παιδιά και χρειάζεται να με βοηθήσουν οι γονείς μου να εξασκηθώ και στο σπίτι. Επίσης να μάθω να κάνω το σταυρό μου λέγοντας: "Στο κεφαλάκι, στην κοιλίτσα, δεξιά κι αριστερά."

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ: Δίνω στους γονείς μου το έντυπο για την ημέρα του σχολικού αθλητισμού που μας έδωσε ο κ. Διευθυντής και τους ζητώ να στείλουν στο σχολείο το ΑΔΥΜ μου, αν δεν το έχουν ήδη κάνει.
ΜΑΡΙΟΡΗ
Πεμπτάκι
Πεμπτάκι

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Τετ Σεπ 26, 2018 4:01 pm

ΤΕΤΑΡΤΗ, 26/9

1. ΓΛΩΣΣΑ:

- Γράφω στο πράσινο τετράδιο αντιγραφής "πίτα" και κάνω δίπλα μια μικρή ζωγραφιά με τη Μαρίνα να δίνει πίτα στο παπί.

-Παίζω ένα ψηφιακό παιγνίδι: πίτα.htm
Λήψη   https://sites.google.com/site/prwtakia/glossa/pou-einai-o-ares/%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B1.htm?attredirects=0&d=1

- Τα τετράδια εργασιών της Γλώσσας τα κράτησε η δασκάλα στο σχολείο για να τα ελέγξει ένα προς ένα. (τι γράψαμε και τι δε γράψαμε)

2. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: Δουλέψαμε στο Βιβλίο Μαθηματικών, μάθημα 5 (ο αριθμός 1 - μαθαίνω να τον γράφω με τη φορά που δείχνει το βιβλίο).  Κάνω εξάσκηση στους αριθμούς από το 1 ως το 5 με το ψηφιακό παιγνίδι του Υπουργείου Παιδείας: ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
http://ts.sch.gr/repo/online-packages/dim-mathimatika-a-b/d04/cd/maths/startup.swf

3. ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ: Συζητήσαμε ομαδοσυνεργατικά τι άλλο θα θέλαμε να έχει η τάξη μας. Βγήκαμε στην αυλή και μάθαμε να μπαίνουμε στη γραμμή. Πρέπει σιγά σιγά να μάθουμε τη διαδικασία για να είμαστε έτοιμοι και για τις εξορμήσεις εκτός σχολείου.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ:

α. Όσοι γονείς επιθυμούν να τρέξουν τα παιδιά τους στον αγώνα ιστορικής μνήμης του Δήμου Νέας Σμύρνης, το δηλώνουν στο Σύλλογο Γονέων. Προθεσμία ως την Παρασκευή.

β. Την Παρασκευή δε θα γίνουν μαθήματα. Είναι η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και οι εκπαιδευτικοί θα οργανώσουν ανάλογες διαδικασίες (αθλητικές δραστηριότητες, ζωγραφική, τραγούδι, παρακολούθηση ταινίας κλπ) Τα παιδιά να έχουν μαζί τους την τσάντα τους και μέσα την κασετίνα, ψαλίδι, κόλλα, χρώματα ξύλινα, μαρκαδόρους. Και βεβαίως κολατσιό και χαρτομάντιλα.
ΜΑΡΙΟΡΗ
Πεμπτάκι
Πεμπτάκι

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Πεμ Σεπ 27, 2018 7:36 pm

ΠΕΜΠΤΗ, 27/9

ΠΡΟΣΟΧΗ: Στην ιστοσελίδα της Δ΄ Διεύθυνσης ΠΕ Αθήνας δημοσιεύτηκε η απόφαση για μη λειτουργία των σχολείων αύριο:

http://dipe-d-athin.att.sch.gr/jupgrade/index.php

ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΛΟΓΩ ΕΝΤΟΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

Δημιουργήθηκε : Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΔΩ: http://dipe-d-athin.att.sch.gr/18/diakopi_mathimaton.pdf

1. ΓΛΩΣΣΑ: (σήμερα είχαμε μόνο μία ώρα)

- Γράφω την αντιγραφή μου στο τετράδιο και φροντίζω στην τελευταία γραμμή να γράψω το όνομά μου.

- Εξασκούμαι στην ανάγνωση στη σελίδα 14 του βιβλίου.

- Συμπληρώνω τη φωτοτυπία με την πατάτα.

- Βρίσκω εδώ και παίζω ψηφιακά παιγνίδια hot potatoes που έφτιαξε η δασκάλα μου:

https://sites.google.com/site/prwtakia/glossa/pou-einai-o-ares

- Τα τετράδια εργασιών της Γλώσσας τα κράτησε και πάλι η δασκάλα στο σχολείο για να τα ελέγξει. Σήμερα γράψαμε τις ασκήσεις στη σελίδα 10.

2. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: Δουλέψαμε στο Τετράδιο Εργασιών των Μαθηματικών. Μάθημα 5 - σελίδες 18 και 19. Μάθαμε και γράψαμε τους αριθμούς 2 και 3.

3. ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΖΩΝΗ: Ανακοινώσαμε στην τάξη μας τι άλλο θα θέλαμε να έχει η τάξη και το σχολείο μας. Ακούστηκαν πολλά. Για πισίνες και νεροτσουλήθρες, χελωνίτσες και γατούλες αλλά και για χημείο! Η δασκάλα κράτησε σημειώσεις και υπόσχεται όταν ανοίξει το νετ μπουκ που έχει στην τάξη, να τα δημοσιεύσει και στο φόρουμ.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ:

α. Όσοι γονείς επιθυμούν να τρέξουν τα παιδιά τους στον αγώνα ιστορικής μνήμης του Δήμου Νέας Σμύρνης, το δηλώνουν στο Σύλλογο Γονέων. Προθεσμία ως την Παρασκευή. Σήμερα τα παιδιά παρέλαβαν και δισέλιδη ανακοίνωση από το Σύλλογο Γονέων.

β. Φέρνουμε στο σχολείο και τα δίνουμε στη δασκάλα να τα φυλάξει:

- τα μπλοκ ακουαρέλας

- τα τετράδια ορθογραφίας

ΜΑΡΙΟΡΗ
Πεμπτάκι
Πεμπτάκι

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Την / Το Σαβ Σεπ 29, 2018 10:49 am

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

1. Άρτ.: Θα ήθελα να έχει θερμοκήπιο.
Αγγ.: Τι είναι το θερμοκήπιο;
Άρτ.: Είναι ένας χώρος με πολλά φυτά.

2. Έμ.: Εργαστήριο χημείας.
3. Δημ.: Το λυχνάρι του Τζίνι.
4. Γρ.: Μια χελωνίτσα.
5. Χ.: Κι εγώ θέλω μια χελωνίτσα αληθινή.
6. Παν.: Λούνα παρκ.
7. Μάρ.: Μηχανές του Λούνα παρκ να τρέχουμε πιο γρήγορα απ’ όλους.
8. Γιώ.: Νεροτσουλήθρες.
9. Νι.: Νεροτσουλήθρες.
10. Μάρ.: Κούνιες.
11. Αχ.: Θα ήθελα να είμαστε ελεύθεροι για να παίζουμε.
12. Αγγ.: …..
13. Μαρκ.: Ζωολογικό κήπο.
14. Αλί.: Πισίνα με βατήρα.
15. Τζ.: Κήπο και μια γάτα να τη χαϊδεύουμε.
16. Μάν.: …….
17. Αλέ.: Νεροτσουλήθρες
18. Ντί.: Βιντεοπαιχνίδια
19. Δαβ.: …………..
20. Σ.: Παραλία
21. Γιό.: Κουκλόσπιτο και μπακάλικο όπως στο νηπιαγωγείο.
22. Ειρ.: Να έχει καρδούλες στα θρανία
23. Ντέ.: Μονόζυγο

Εμείς τώρα οι μεγάλοι ας τα μελετήσουμε τα θέλω των παιδιών και ας δούμε πώς μπορούμε να τα ικανοποιήσουμε... βγάζοντας παράλληλα και τα συμπεράσματά μας για το τι περιμένουν σε αυτή τη φάση της ζωής τους τα μικρούλια μας από το σχολείο. Είναι μια σκληρή φάση προσαρμογής αυτό που τους ζητάμε. Και θα χρειαστεί με ευαισθησία να τα βοηθήσουμε να αγαπήσουν το σχολείο έτσι όπως πραγματικά είναι χωρίς όμως να αποποιηθούμε τα όνειρα των παιδιών για ένα παραδεισένιο σχολείο. Μήπως κι εμείς κάτι τέτοιο που ζητάνε δε θα θέλαμε να μπορούμε να τους προσφέρουμε;

ΜΑΡΙΟΡΗ
Πεμπτάκι
Πεμπτάκι

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης