ΜΙΚΡΑ ΤΕΡΑΤΑΚΙΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...

Πήγαινε κάτω

Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...  Empty Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Δεκ 23, 2020 10:56 pm

Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...  Yaa10

Κάθε φορά που βλέπω ακόμη και τώρα τα φωτάκια του δέντρου να αναβοσβήνουν, χάνομαι σε κείνους τους μαγικούς κόσμους των παιδικών χρόνων και θυμάμαι με νοσταλγία τα βιβλία που διάβασα κάποια Χριστούγεννα.

Για μένα, και μη σας φανείς παράξενο, το σκηνικό ολοκληρώνεται από μυρωδιές χριστουγεννιάτικης κουζίνας... Κι όχι γιατί είμαι λιχούδα, αλλά να... σαν παιδί μεγάλωνα μακριά από τη μανούλα μου. Ξέρετε, οι γονείς μου ήταν και οι δύο εκπαιδευτικοί, αλλά δεν είχαν καταφέρει να υπηρετούν στο ίδιο χωριό. Αλλού δούλευε ο μπαμπάς μου ως δάσκαλος και αλλού η μαμά μου ως νηπιαγωγός. Δύσκολο χρόνια... Τα Χριστούγεννα όμως η οικογένεια έσμιγε. Και τότε η κουζίνα επιτέλους μοσχοβολούσε μανούλα. Τον υπόλοιπο καιρό, αν δεν καταλάβατε τι εννοώ, μύριζε πατερούλη... διότι εγώ σαν παιδί του δημοτικού έμενα με τον πατέρα μου, ενώ ο τυχερούλης ο μικρός μου αδερφός με τη μαμά μας πολλά χιλιόμετρα μακριά.

Και ξέρετε, δεν ήταν που ο μπαμπάς δεν τα κατάφερνε στη μαγειρική. Όχι αυτό. Η αγκαλιά όμως της μάνας έχει για όλα τα παιδιά του κόσμου μια γλύκα αξεπέραστη. Έτσι λοιπόν, κάθε Χριστούγεννα που ερχόταν η μαμά και ο αδερφούλης μου στο σπίτι, ένιωθα τρισευτυχισμένη. Και όλα αποκτούσαν ομορφιά πρωτόγνωρη. Ακόμη και το διάβασμα των βιβλίων. Άλλο να τα διαβάζεις σε ένα έρημο σπίτι και άλλο να νιώθεις ζωντανή την παρουσία όσων αγαπάς.

Να γιατί κάθε Χριστούγεννα που το δέντρο παίρνει τη θέση του στο σαλόνι, ξυπνούν μέσα μου χίλιες τρυφερές αναμνήσεις. Μέσα σ' αυτές και τα βιβλία που διάβασα κάποια Χριστούγεννα. Σας τα προτείνω ανεπιφύλακτα και είμαι σίγουρη πως θα σας χαρίσουν κι εσάς μοναδικές στιγμές:

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ
Εκτάκι
Εκτάκι

Αριθμός μηνυμάτων : 834
Registration date : 21/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...  Empty Απ: Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Δεκ 23, 2020 10:59 pm

ΟΛΙΒΕΡ ΤΟΥΙΣΤ του Καρόλου Ντίκενς

(από τα πιο αγαπημένα μου!)

Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...  Nze_ii10

Στη ζοφώδη ατμόσφαιρα του ορφανοτροφείου, ένα ρακένδυτο αγόρι πασχίζει να ανέλθει το τείχος του φόβου και της περιφρόνησης. Σε ηλικία εννέα ετών, ο Όλιβερ Τουίστ εγκαταλείπει το ίδρυμα αναζητώντας μια καλύτερη τύχη στους πολυσύχναστους δρόμους του Λονδίνου. Οι κοινωνικές ανισότητες στην Αγγλία του 19ου αιώνα βρίσκουν το μικρό ορφανό να παραδέρνει ανάμεσα στον πλούτο και την ανέχεια, ενώ τα σκληρά παιχνίδια της μοίρας θα τον εμπλέξουν με κακοποιά στοιχεία, πληρώνοντας μ' αυτό τον τρόπο το τίμημα της ορφάνιας...

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ
Εκτάκι
Εκτάκι

Δημοσίευση από ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ Δευ Δεκ 28, 2020 11:01 pm

Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...  35840210

Η ζωή μέσα στις βαμβακοφυτείες δεν είναι ρόδινη για τους σκλάβους: εξαντλητική δουλειά, εξετελισμοί, βία... Όμως ο Θωμάς εργάζεται σ' ένα αφεντικό που τον εκτιμά και τον καλομεταχειρίζεται. Μια μέρα όμως, όλα ανατρέπονται. Ο κύριος Σέλμπι, ο αφέντης του, έχει χρέη. Είναι υποχρεωμένος να τον πουλήσει. Ο Θωμάς πρέπει να αφήσει τα πάντα: τη γυναίκα του, τα παιδιά του, το σπίτι του... Προσπαθεί ωστόσο να ζήσει με αξιοπρέπεια παρά τις στεναχώριες και τα βάσανα που του επιβάλλουν οι νέες συνθήκες, ελπίζοντας πάντα να ξαναδεί αυτούς που αγαπά...

Ένα πραγματικά τρυφερό βιβλίο που κάθε παιδί πρέπει να διαβάσει. Είναι από τα βιβλία που όταν τα διαβάσεις δεν τα ξεχνάς ποτέ!
ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
Τριτάκι
Τριτάκι

Αριθμός μηνυμάτων : 36
Registration date : 08/12/2007

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Δεκ 28, 2020 11:30 pm

Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...  674ceb11

Μερικά από τα ωραιότερα παραμύθια του λαού μας υπάρχουν στις σελίδες αυτού του βιβλίου.  Κλασικά παραμύθια. Με βασιλοπούλες και δράκους, με νεράιδες και ξωτικά...  Ένας αληθινά παραμυθένιος κόσμος.

Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...  97896010

Αυτά τα δύο είναι τα πρώτα βιβλία με παραμύθια που διάβασα στη ζωή μου! Ο συγγραφέας ήταν ο νονός μου.  Τι πιο λογικό με το που έμαθα να διαβάζω να ζητήσω τα δικά του βιβλία να διαβάσω;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ
Εκτάκι
Εκτάκι

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Δεκ 28, 2020 11:38 pm

Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...  Eay_ao10

Ο ΡΟΜΠΕΝ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ ΤΟΥ ΣΚΩΤ ΓΟΥΟΛΤΕΡ

Στα τέλη του 12ου αιώνα, ο βασιλιάς της Αγγλίας Ριχάρδος ο Λεοντόκαρδος αναχώρησε με το στράτευμά του σε σταυροφορία για να ελευθερώσει τους Αγίους Τόπους, αφήνοντας τη διακυβέρνηση του βασιλείου του στον αδερφό του, πρίγκιπα Ιωάννη, ο οποίος με την υποστήριξει άπληστων βαρώνων οδήγησε τον λαό στην εξαθλίωση. Και τότε ο γενναίος Ρομπέν των Δασών, παρέα με τους συντρόφους του, έκανε ορμητήριό του το δάσος του Σέργουντ, πολεμώντας για τη σωτηρία του λαού του.

Ο "Ρομπέν των Δασών" είναι ένα μαγευτικό βιβλίο που ταξιδεύει τα παιδιά σε τόπους ιπποτικούς κι ονειρεμένους, μια μεγάλη περιπέτεια με ολοζώντανη εικονογράφηση.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ
Εκτάκι
Εκτάκι

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Δεκ 28, 2020 11:42 pm

Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...  Ay_aac10

Η ΜΙΚΡΗ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΑ ΤΟΥ ΦΡΑΝΣΙΣ ΜΠΑΡΝΕΤ

Είναι η ιστορία της Σάρας Κρου, μιας εφτάχρονης κοπέλας, που έρχεται με τον πάμπλουτο πατέρα της από την Ινδία στο Λονδίνο, για να μπει σε ένα σχολείο ειδικά για πλούσιες κοπέλες. Στο οικοτροφείο διακρίνεται από τα άλλα κορίτσια για την εξυπνάδα και την ωριμότητά της. Την αποκαλούν μικρή πριγκίπισσα επειδή είναι πάντα ντυμένη αλλά και φέρεται σαν πριγκίπισσα. Τα πράγματα όμως αλλάζουν για τη μικρή Σάρα όταν χάνει τον πατέρα της, το μοναδικό άνθρωπο που είχε στον κόσμο και μένει μόνη και απελπιστικά φτωχή...
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ
Εκτάκι
Εκτάκι

Αρέσει στον χρήστη Tico-Moka

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Δεκ 28, 2020 11:45 pm

Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...  A_au_a10

ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ ΒΕΡΝ

(Καταλαβαίνετε ότι με ένα τέτοιο βιβλίο ονειρεύεσαι να κρατήσουν και τα Χριστούγεννα δυο χρόνια, αλλά πού τέτοια τύχη...)

Δεκαπέντε αγόρια από επτά μέχρι δεκατεσσάρων χρόνων βρίσκονται μόνα τους σε ένα ιστιοφόρο που παλεύει με τα κύματα. Το καράβι ναυαγεί σε ένα έρημο νησί και εμείς παρακολουθούμε αυτούς τους μικρούς "Ροβινσώνες" να προσπαθούν να επιβιώσουν κυνηγώντας ψαρεύοντας, εξημερώνοντας ζώα, φτιάχνοντας σχεδίες. Μετά από αυτές τις αναγκαστικές "διακοπές" των δύο χρόνων, οι μικροί ναυαγοί ξαναγυρίζουν στον πολιτισμό πιο σοφοί και πιο ώριμοι.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ
Εκτάκι
Εκτάκι

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Δεκ 28, 2020 11:52 pm

Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...  S_i_ei11

"Η πλοκή του μυθιστορήματος εκτυλίσσεται, στη βυζαντινή εποχή, και συγκεκριμένα τον 10ο αιώνα. Είναι η ιστορία δύο νέων, του Ασώτη Ταρωνίτη και του Αλέξιου Αργυρού, τους οποίους αιχμαλωτίζουν οι Βούλγαροι όταν καταλαμβάνουν τη Θεσσαλονίκη το 995.

Το "Για την Πατρίδα" είναι το πρώτο μυθιστόρημα της Δέλτα. Το ενδιαφέρον της για τη συγγραφή ήταν στενά συνυφασμένο με αυτό που η ίδια αντιλαμβανόταν ως ανάγκη για τη διαπαιδαγώγηση των Ελληνοπαίδων. Διακηρυγμένος στόχος της παρέμεινε ως το τέλος της ζωής της να ξυπνήσει "στα Ελληνόπαιδα όμορφα και μεγάλα ιδανικά". Είναι, από αυτήν την άποψη, χαρακτηριστικοί οι δύο άξονες γύρω από τους οποίους στρέφεται το μυθιστόρημά της. Ο ένας είναι η φιλοπατρία και ο άλλος τα ευγενή αισθήματα που συνδέουν τους κεντρικούς ήρωες: η άδολη φιλία των δύο αγοριών και ο μέχρι αυτοθυσίας έρωτας των νεαρών ζευγαριών, της Μιροσλάβας και του Ασώτη, του Αλέξιου και της Θέκλας.

Το "Για την Πατρίδα" γνώρισε ευμενή υποδοχή. Οι επιστολές που της στέλνουν ο Αλ. Πάλλης, ο Κ. Παλαμάς, ο Αργ. Εφταλιώτης, ο Μ. Τριανταφυλλίδης και ο Αλ. Δελμούζος είναι εγκωμιαστικές, αναγνωρίζοντας τη δύναμη της πλοκής, την ακρίβεια των γεγονότων και το πατριωτικό της αίσθημα.

Σήμερα, εκατό χρόνια μετά την πρώτη του έκδοση, το "Για την Πατρίδα" διαβάζεται ακόμη ευχάριστα. Και αυτό γιατί είναι, όπως και όλα τα άλλα μυθιστορήματα της Δέλτα, ένα συνοπτικό μάθημα ιστορίας".

https://www.goodreads.com/book/show/6325303

Από τα πιο αγαπημένα μου βιβλία. Όσοι το διαβάσετε, φροντίστε να διαβάσετε και "ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΒΟΥΛΓΑΡΟΚΤΟΝΟΥ" που είναι η συνέχειά του.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ
Εκτάκι
Εκτάκι

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Δευ Δεκ 28, 2020 11:56 pm

Διάβασα κάποια Χριστούγεννα...  I_e_ii10

Το γνωστότερο ίσως ιστορικό μυθιστόρημα της Πηνελόπης Δέλτα διαδραματίζεται στη βυζαντινή Μακεδονία, στην αυγή της 2ης χιλιετίας μ.Χ. Ο Βασίλειος Β΄ Βουλγαροκτόνος, Αυτοκράτορας της Κωνσταντινούπολης, και ο Σαμουήλ, Τσάρος των Βουλγάρων, είναι οι δύο πρωταγωνιστές ενός σκληρού και μακροχρόνιου πολέμου, χωρίς σαφή σύνορα μεταξύ των αντιμαχόμενων πλευρών.

Σε αυτό το σκηνικό, οι πρωταγωνιστές της Δέλτα, οι νεαροί Βυζαντινοί ευγενείς Μιχαήλ και Κωνσταντίνος, κατάσκοποι στην υπηρεσία του Αυτοκράτορα και ερωτευμένοι και οι δύο με την Αλεξία, έρχονται αντιμέτωποι με αδυσώπητα ηθικά διλήμματα, καθώς καλούνται -θυμίζοντας ενίοτε τους ήρωες του Βίκτωρος Ουγκώ- να θυσιάσουν την προσωπική ευτυχία μπροστά στο χρέος τους έναντι της πατρίδας.

Κατασκοπεία, προδοσία, ίντριγκες και συνωμοσίες, περιπέτειες, ανατροπές, μοιραίοι και παράφοροι έρωτες, πίστη σε ιδανικά και αίσθηση του καθήκοντος, δοσμένα με την ευαισθησία και τον λυρισμό της Δέλτα, δημιουργούν ένα κλασικό ιστορικό μυθιστόρημα που ανασυνθέτει με τρόπο γλαφυρό μια χρυσή εποχή του Βυζαντίου.

https://www.goodreads.com/book/show/6325310

Ό,τι και να πω για το βιβλίο αυτό θα είναι λίγο! Το λάτρεψα από τη στιγμή που το διάβασα, ετών 10, και πενήντα χρόνια αργότερα το συγκαταλέγω στα 10 καλύτερα λογοτεχνικά βιβλία που διάβασα σε όλη τη ζωή μου.
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ
Εκτάκι
Εκτάκι

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης