ΜΙΚΡΑ ΤΕΡΑΤΑΚΙΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ ΜΟΥ

Πήγαινε κάτω

ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ ΜΟΥ Empty ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Δεκ 30, 2020 12:32 pm

Πρόσφατα οι μαθητές της Ε΄ τάξης πήραν τους ελέγχους τους. Ας δούμε πώς μπορούν να υπολογίσουν τον μέσο όρο της βαθμολογίας τους:

ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ ΜΟΥ Zee_ee10

Για να βρούμε τον Μέσο όρο (ΜΟ) θα πρέπει να προσθέσουμε όλες τις βαθμολογίες:

10
9
9
9
8
9
10
10
10
10
10
9
10

Πολλοί αριθμοί... Αν δεν εφαρμόσω την κατάλληλη στρατηγική πρόσθεσης, μπορεί να βρω λάθος αποτέλεσμα!

Τι πρέπει λοιπόν να κάνω;

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ
Εκτάκι
Εκτάκι

Αριθμός μηνυμάτων : 834
Registration date : 21/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ ΜΟΥ Empty Απ: ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Δεκ 30, 2020 12:38 pm

ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ ΜΟΥ Zee_ee11

Χρωματίζω με διαφορετικό χρώμα τα 10άρια, τα 9άρια και το 8.

Τώρα μπορώ εύκολα να μετρήσω τη συχνότητα του κάθε αριθμού. Να βρω δηλαδή πόσα είναι τα 10άρια, πόσα τα 9άρια κλπ.

Έχουμε λοιπόν:

7 Χ 10 = 70
5 Χ 9 = 45
1 Χ 8 = 8

ΣΥΝΟΛΟ 123

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ
Εκτάκι
Εκτάκι

ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ ΜΟΥ Empty Απ: ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Δεκ 30, 2020 12:48 pm

Για να βρω τον Μέσο όρο (ΜΟ) θα πρέπει τώρα να διαιρέσω το άθροισμα όλων των βαθμών με τον αριθμό που δείχνει πόσοι είναι οι βαθμοί (πλήθος).

Μετρώ και βλέπω ότι έχω 7 δεκάρια, 5 εννιάρια και 1 οχτώ. Επομένως όλοι οι βαθμοί είναι 13.

Άρα θα διαιρέσουμε το 123 με το 13 και αυτό που θα βρούμε θα είναι ο Μέσος όρος όλων των βαθμών που πήρε ο μαθητής στο Α΄ τρίμηνο.

123 : 13 = 9,46

Ο Μέσος όρος της βαθμολογίας αυτού του μαθητή είναι 9,46.

ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ
Εκτάκι
Εκτάκι

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Δεκ 30, 2020 12:53 pm

Μπορείς τώρα να υπολογίσεις και τον δικό σου Μέσο όρο;

Και να ξέρεις πως στις περιπτώσεις αυτές, στους μέσους όρους βαθμολογίας μαθητών του δημοτικού σχολείου, εφαρμόζεται μια αρχή που με βάση τη στρογγυλοποίηση των αριθμών μετατρέπει τα αποτελέσματα σε ακέραιους αριθμούς.

Δηλαδή το 9,46 γίνεται 10!

Αν όμως ήταν 9,44 θα γινόταν 9.

affraid - Μπορεί δηλαδή κάποιος που έχει και 9 στον έλεγχο αλλά και ένα 8άρι να βγάλει μέσο όρο 10;;;

- Βεβαίως και μπορεί!!! Το καλύτερο όμως είναι πως μπορεί στο τέλος της χρονιάς να κάνει και τα 9άρια του κάθε μαθήματος, 10! Ο βαθμός του κάθε μαθήματος υπολογίζεται ως μέσος όρων των τριών τριμήνων. Αν λοιπόν κάποιος έχει 9 στο πρώτο τρίμηνο, 10 στο δεύτερο τρίμηνο και 10 στο τρίτο τρίμηνο, τότε το άθροισμα είναι 29 και αν το διαιρέσεις με το 3 (που είναι τα τρίμηνα) βγαίνει 9,67. Με τη στρογγυλοποίηση το 9,67 γίνεται 10! Είδες τι θαύματα κάνει ο μέσος όρος;
ΜΑΡΙΟΡΗ
ΜΑΡΙΟΡΗ
Εκτάκι
Εκτάκι

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης