ÌÉÊÑÁ ÔÅÑÁÔÁÊÉÁ
ÈÝëåôå íá áíôéäñÜóåôå óôï ìÞíõìá; ÖôéÜîôå Ýíáí ëïãáñéáóìü êáé óõíäåèåßôå ãéá íá óõíå÷ßóåôå.

Ôï áãáðçìÝíï ìïõ ìïõóéêü üñãáíï!

ÐÞãáéíå êÜôù

Ôï áãáðçìÝíï ìïõ ìïõóéêü üñãáíï! Empty Ôï áãáðçìÝíï ìïõ ìïõóéêü üñãáíï!

Äçìïóßåõóç áðü Tico-Moka Äåõ Éáí 18, 2021 5:07 pm

   Το αγαπημένο μου μουσικό όργανο είναι η ηλεκτρική κιθάρα. Μου αρέσει ο ήχος της και πάντα παίζει στα αγαπημένα μου τραγούδια. Μπορεί να έχει διάφορα χρώματα και σχήματα. Μοιάζει πολύ με την κιθάρα αλλά έχει άλλο ήχο και συνδέονται στην πρίζα.
    Έχει διαφορετικό ήχο από τις κιθάρες, γιατί χρησιμοποιεί ηλεκτρομαγνήτες για να μετατρέψει τον ηχητικό παλμό των ατσάλινων χορδών της σε ηλεκτρικό ρεύμα το οποίο μπορεί έπειτα να ενισχυθεί από ένα σύστημα ενισχυτή-ηχείου. Το σήμα που προέρχεται από την κιθάρα μπορεί κάποιες φορές να διαφοροποιηθεί με εφέ όπως το βάθος ή να παραμορφωθεί. Ενώ οι περισσότεροι τύποι ηλεκτρικής κιθάρας φέρουν έξι χορδές, απαντώνται και επτάχορδες οι οποίες χρησιμοποιούνται από κάποιους μουσικούς της τζαζ και της μέταλ μουσικής,  καθώς και δωδεκάχορδες (με έξι ζεύγη χορδών οι οποίες απέχουν διάστημα μιας οκτάβας τις οποίες συναντάμε κυρίως σε μουσικά είδη όπως το τζανγκλ ποπ και το ροκ.
                Η Ιστορία της...
    Η ανάγκη κιθάρας με πιο πολλή ένταση έγινε αισθητή κατά τη διάρκεια της περιόδου των big band και καθώς οι τζαζ ορχήστρες αύξαναν σε αριθμό μελών και κυρίως σε χάλκινα πνευστά. Αρχικά οι ηλεκτρικές κιθάρες διέθεταν κούφιο αψιδωτό σώμα στο οποίο είχαν προστεθεί ηλεκτρομαγνητικοί μετατροπείς!
     Θα ήθελα πολύ να παρακολουθήσω μια ροκ συναυλία με ηλεκτρικές κιθάρες! Exclamation


Ôï áãáðçìÝíï ìïõ ìïõóéêü üñãáíï! Ac_yia22Ôï áãáðçìÝíï ìïõ ìïõóéêü üñãáíï! Images56












                                                                                                                                            cat+ cat
Tico-Moka
Tico-Moka
ÔåôáñôÜêé
ÔåôáñôÜêé

Áñéèìüò ìçíõìÜôùí : 335
Çëéêßá : 13
Location : ÁèÞíá Í. Óìýñíç
Job/hobbies : ÆùãñáöéêÞ, êáñÜôå, ìðÜóêåô, ôñÝîéìï...
Humor : BLACK
Registration date : 03/11/2020

ÁñÝóåé óôïõò ÷ñÞóôåò ÌÁÑÉÏÑÇ, volleygirl êáé Tico-Moka

ÅðéóôñïöÞ óôçí êïñõöÞ ÐÞãáéíå êÜôù

ÅðéóôñïöÞ óôçí êïñõöÞ

- Ðáñüìïéá èÝìáôá

 
Äéêáéþìáôá óáò óôçí êáôçãïñßá áõôÞ
Äåí ìðïñåßôå íá áðáíôÞóåôå óôá ÈÝìáôá áõôÞò ôçò Ä.ÓõæÞôçóçò