ΜΙΚΡΑ ΤΕΡΑΤΑΚΙΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΓΛΩΣΣΑ 6 - ΔΕΥΤΕΡΑ, 23/3/2020

Πήγαινε κάτω

ΓΛΩΣΣΑ 6 - ΔΕΥΤΕΡΑ, 23/3/2020 Empty ΓΛΩΣΣΑ 6 - ΔΕΥΤΕΡΑ, 23/3/2020

Δημοσίευση από Admin Κυρ Μαρ 22, 2020 11:07 pm

Σήμερα το μάθημα θα είναι από το βιβλίο της Γλώσσας. Παρακαλώ να το ανοίξετε στη σελίδα 18 και να διαβάσετε το κείμενο:

Γράφουμε για την Ελλάδα



Η Χαρά, ο Λουκάς, η Γαλήνη και ο Αρμπέν πηγαίνοντας στο σχολείο, συζητούν για τα κείμενα που θα βάλουν στην εφημερίδα τους.


- Να βάλουμε και πληροφορίες για διάφορα μέρη της Ελλάδας.

- Πώς θα το κάνουμε αυτό; Πρέπει πρώτα να ταξιδέψουμε σε αυτά τα μέρη.

- Έχω μια ιδέα! Κάποιοι από εμάς θα πάνε εκδρομή τώρα που είναι αργία…

- Σωστά! Εγώ μεθαύριο θα πάω με τους γονείς μου στα Καλάβρυτα. Θα παρακολουθήσω τις εκδηλώσεις για την 25η Μαρτίου. Θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου!

- Να πάρεις και τη φωτογραφική σου μηχανή. Να βάλουμε και φωτογραφίες στην εφημερίδα!

- Εγώ δε θα πάω πουθενά. Έχω όμως πολλά βιβλία και τουριστικούς οδηγούς. Να γράψω κάτι για ένα μέρος της Ελλάδας που θα διαλέξω; Θα ετοιμάσω ένα μικρό οδηγό.

- Να δούμε τι μπορεί να γράψει καθένας από εμάς. Να το συζητήσουμε στην τάξη μετά τις τελευταίες πρόβες για τη γιορτή της 25ης Μαρτίου. Μάθατε απέξω τα ποιήματά σας;



Αφού διαβάσω μία φορά ολόκληρο το μάθημα (αν δυσκολεύομαι, με βοηθούν και οι γονείς μου) απαντώ στις ερωτήσεις που ακολουθούν:

Τι αποφάσισαν να βάλουν οι τέσσερις φίλοι στην εφημερίδα;

Τι θα γράψει η Χαρά στην εφημερίδα της τάξης;

Τι γιορτάζουμε στις 25 Μαρτίου;

Ποιους ήρωες της Επανάστασης του 1821 ξέρεις;

ΕΡΓΑΣΙΕΣ

1. Γράφω τις απαντήσεις μου στο Πρόχειρο Τετράδιο  και τις στέλνω στη δασκάλα μου. Δε χρειάζεται να γράψω τις ερωτήσεις, μόνο τις απαντήσεις. Παράδειγμα:

Στις 25 Μαρτίου γιορτάζουμε την απελευθέρωση της Ελλάδας από τους Τούρκους μετά από 400 χρόνια σκλαβιά.

2. ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ Μαθαίνω να γράφω τα πρώτα λόγια  που λέει ο Λουκάς:

- Να βάλουμε και πληροφορίες για διάφορα μέρη της Ελλάδας.

(5 φορές στο πρόχειρο τετράδιο) - στην ίδια σελίδα που έγραψα τις απαντήσεις της 1ης  εργασίας.

3.ΑΝΑΓΝΩΣΗ Εξασκούμαι στην ανάγνωση στις 6 τελευταίες γραμμές του κειμένου (Τα λόγια του Λουκά και της Γαλήνης). Στο messenger μπορώ να αφήσω βιντεάκι ή ηχητικό μήνυμα για να με ακούσει η δασκάλα μου πώς διαβάζω. Μπορώ επίσης να της τηλεφωνήσω για τον ίδιο λόγο.

 

ΓΛΩΣΣΑ 6 - ΔΕΥΤΕΡΑ, 23/3/2020 1_kolo10

Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

Ο γέρος του Μωριά
ΓΛΩΣΣΑ 6 - ΔΕΥΤΕΡΑ, 23/3/2020 Aac-aa11

Η Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα

Η καπετάνισσα του 1821
ΓΛΩΣΣΑ 6 - ΔΕΥΤΕΡΑ, 23/3/2020 Ac_yia10

Γεώργιος Καραϊσκάκης

Ο λεβέντης της Ρούμελης
 
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1272
Registration date : 31/10/2007

https://mikrateratakia.forumotion.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΛΩΣΣΑ 6 - ΔΕΥΤΕΡΑ, 23/3/2020 Empty Απ: ΓΛΩΣΣΑ 6 - ΔΕΥΤΕΡΑ, 23/3/2020

Δημοσίευση από Admin Κυρ Μαρ 22, 2020 11:41 pm

Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1272
Registration date : 31/10/2007

https://mikrateratakia.forumotion.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης